breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Metalworking began _________________ a. during the upper paleolithic period. b. with the introductions of bronze, an alloy, or mixture of tin and copper, change
Which is a characteristic of centripetal acceleration? A. It is directed outward from the center of a circle. B. It is directed inward, toward the center of a c
Please someone help me with nine through 16 I’m not understanding it and I really need some help! The instructions are in bold.
What happened to the Populist party after the 1896 election? A. Farmers continued to support them. B. It merged with the Bull Moose party. C. It continued to ga
How do animals impact the environment one sentence, please My grade is going down I really need help
Which polygon has fewer than five lines of symmetry?
can iget some help on this pls
100 POINTS HELP ME PLEASE EXPLAIN HURRY FOR BRAINIEST!!!!! Find the value of x.
help me please its due today
can u help due in 12 min please