Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

a architect uses a scale drawing with a scale factor of 1 cm:20 feet. if a actually building is 120 feet tall how many centimeters would it e
how did socialist suggest solving the inequalities caused by the industrial revolution
What term was coined by Weber's student Robert Michels to describe the tendency in organizations toward the centralization of power, which can be detrimental to
Hazard Corporation had beginning inventory of $ 28 comma 000 and ending inventory of $ 36 comma 000. Its net sales were $ 153 comma 000 and net purchases were $
The conductivity of pure water, pure liquid bromine, and aqueous bromine solution was measured. It was found that the pure water and pure liquid bromine had ver
What does 2m plus 5 equal
I am so confused... please help!
Simplify. x3·x7 x2·x3
Write the slope-intercept form (y=mx+b) of the equation of the line through the given slope.​
The North American Industry Classification System (NAICS) a.provides common industry definitions for North America, Central America, and South America to measu