jadencorbett35
jadencorbett35 jadencorbett35
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kaj bought three pounds of strawberries for $7.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-03-2022

Answer:

The amount per pound would be:
$2.40


Step-by-step explanation:

720 divided by 3 = 240
We can then conclude that:
$7.20 divided by 3 = $2.40


Have a great rest of your day
#TheWizzer

Answer Link
1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

0.15 dollars, of 15 cents (I believe)

Step-by-step explanation:

3 pounds, 16 oz per pound is 48 oz. 7.20 divided by 48 oz is 0.15, which should be equal to 15 cents. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What do all flexible objects have in common?
What document marked the end of france as a power in north America? A) Treaty of London B) Treaty of Paris C) Treaty of the Ohio River valley D) Treaty of F
what two promises did Federalist's make to win the support of those who intitally opposed the constituton
Why can't there be a number lower than absolute zero
chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
How did Chief Pontiac unite the native americans in the great Lake region A) He signed treaties B) He attacked local settlers C)He created an alliance D) He cap
Estimate the product of 21 and 32
What is 40 plus 1 please
What 3 nubers can you add together and get 39?
simplify (a³-2a²)-(3a²-4a³)