izzy069
izzy069 izzy069
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

System of equations! I need a good word problem and explanation :)

Respuesta :

SkiQueen
SkiQueen SkiQueen
  • 24-03-2022

Answer:

Lia was needing to buy different types of fruit, kiwis and bananas for a smoothie recipe. Kiwis cost 4 dollars per fruit and the bananas cost 8 dollars per bunch. she only needs 1 bunch of bananas, but has 20 dollars total. How many kiwis can she buy?

4x + 8 = 20

4x = 12

x = 3

Have a wonderful day!!

Please rate and mark brainliest!!!

Answer Link

Otras preguntas

What specific advice does dweck provide on how parents and educators can influence the mindsets of children? explain how this advice could help persuade readers
To what extent was the neolithic revolution responsible for the development of early civilizations? What are the problems in positing a direct connection?
which country were they first planted at in the new world?
What are some of the ethical issues that our society considers in regard to teenage pregnancy?
How many neutrons does element x have it it’s atomic number is 20 and it’s mass is 88?
Intentionally doing things that negatively affect your partner's schoolwork, grades, or attendance is an example of:
Find the area of a rectangle 3 1/2 inches by 8 inches
Which type of essay would you weite if given the assignment to write about your first day of school
what are the main characters of American indian creation stories
Solve for x. x/2 = -7 x = -14 x = -7/2 x = -2/7