Emmaallardice2510 Emmaallardice2510
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

If a chemical costs $3.54 for 20 ounces, what is the cost of 25 gallons of the chemical?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 25-03-2022

there are 128 fluid ounces in 1 gallon, that means that 25 gallons is 25 * 128 = 3200 ounces.

so if we know that for 20 ounces is 3.54, how much will it be for 3200 ounces?

[tex]\begin{array}{ccll} \$ & oz\\ \cline{1-2} 3.54 & 20\\ x& 3200 \end{array} \implies \cfrac{3.54}{x}=\cfrac{20}{3200}\implies \cfrac{3.54}{x}=\cfrac{1}{160}\implies 566.4=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Cassandra drove 370.5 Miles in 6.5 hrs. How many miles per hour did she drive? (:
in relation to the earth's surface, explain where rock spend most of there time.
Describe the typical movement of ciliates.
What is the total energy of a 175,000kg shuttle orbiting the Earth at 600km above Earth's surface?
simplify the expression 4-3(2+5v)+7
simplify the expression 4-3(2+5v)+7
Explain two problems that Texans tried to solve after winning independence
1) A clerk have y dollars, all in $10 bills. What expression repression the number of $10 bills the clerk has?2)A concert ticket costs p dollars for an adult an
What's an equivalent ratio to 12:10 ? ( explain also too please! :D )
simplify the expression 4-3(2+5v)+7