Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

türk olan var mı yani benden başka
While working on a printer, you spill a cleaning solution that was sitting on the floor next to the printer stand. What step should you take next for the safet
John's dairy makes and sells homemade ice cream. He uses a machine he bought 15 years ago for $1,500. The machine still works but is so old that nobody else wou
Your answer must be simplified. −3 < x -10
what are the types of social media
A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,500,000. It expects to mine 2,000,000 tons of ore from this land. The salvage valu
Find the cube of five​
=-=-=-= 20 Points! Due Soon! =-=-=-= Based on the Punnett square you completed for question 7, would it be possible to produce a child without hair on the back
Anthony and Hailey set up a darkroom in their basement. They were developing several rolls of film when Anthony began to feel ill. He became achy and agitated a
Forten Company's current year income statement, comparative balance sheets, and additional information follow. For the year, (1) all sales are credit sales, (2)