bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Annapolis Company's bank statement indicated an ending cash balance of $9,340. Alpha's accountant discovered that outstanding checks amounted to $865 and deposi
Design and implement a java program (name it CheckPoint) that prompts the user to enter the x-coordinate and y-coordinate of a point (in a Cartesian plane) as i
When 78.6 g of urea CH4N2O are dissolved in 700. g of a certain mystery liquid X, the freezing point of the solution is 4.9 °C lower than the freezing point of
Help me!! ☹️❤️.............​
A) Divide 160km in the ratio 10:9:13 B) divide 66 in the ratio 6:15:1
an object's resistance to any change in motion is the_________ of the object.
Use a one-dimensional array to solve the following problem: A company pays its salespeople on a commission basis. The salespeople receive $200 per week plus 9%
What is (6 to the power of 7) to the power of 3
Honey Corporation, a merchandising company, reported the following results for January: Number of units sold 5,800 Selling price per uni
Suppose you roll a bowling ball (m1)down the alley, and the ball strikes the pin (m2) sending it flying. The mass of the bowling ball is greater than the mass o