aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

consider the photo provided what is the photo representing and list two things you know about this process? Can you guys please answer my question thank you❤️
Please and thanks it’s due soon!!!
Describe the Japanese response to internment.​
what is pitch? plz explain in full depth
*) Place the parentheses to make the expression equal to the number behind the door. 2 10203 a What’s the answer
plz help mehhhh . ill mark you
a) The term-to-term rule of a sequence is MULTIPLY BY 2 and ADD 1 The sequence starts 5 11 Work out the next two terms of the sequence. b) The term-to-term rule
what is the value of x7.5 units15 units21 units30 units​
Read the passage. Then rewrite it to correct any mistakes in spelling and usage. PLZZZ HELP!!!!!
Which two (2) target games does the participant use an implement to strike an object towards the target? A. KanJam and Hopscotch B. Golf and horseshoes C. Golf