queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

a triangle has area 42 cm squared find the height in centimeters if it is 5 cm shorter than the base
Will give brainliest to best answer. 1) Washing powder comes in three different sized boxes, 1kg, 2.5kg and 5kg. Finlay wants to buy exactly 14kg of washing po
What is distribution?
What's the tool that helps you create a perfect circle called?
Where is the part that will develop into a fruit on a male flower?
which best describes sponges
Two people must have the same speed and velocity if A) they are walking toward each other at 2 m/s. B) they are walking away from each other at 2 m/s. C) they
At which values does f(x)=2/3x(x-1)(x+5) have a vertical asymptote
50 POINTS! I have a lab report that I have to do and I need help! I have to get a perfect score or I don't get an A grade! Please if your willing to help me I w
What do you think will be the biggest challenge regarding population?