queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

please help, with factoring
Does a high percentage of GDP from agriculture make a country more or less productive
What type of organization is used in a paragraph that lists similarites between two objects
The _________states that food additives cannot be approved if they can cause cancer in humans or animals A federal commissions act B food and drugs clause C
Imagine you are a playwright, writing a script about a childhood memory. Write three to four lines of character dialogue, using correct script formatting. The d
What is the value of x that makes the given equation true? ​ 2(x−8)=x+5x​ ​ x=−4​ ​ x=−16​ ​ x=−2​ x = 0
each 1/4 pound of potting soil contains 3/16 cups of water how many cups of water are contained in 1 pound of potting soil
Choose the number of significant figures indicated 3.820
Nina hartley was a superstar in the 80s, but where she ended up today? nina hartley
Write and solve a word problem that can be modeled by difference -4-10