rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

One of newtons contributions was this
Which process causes the easterlies to flow in the direction they do? A. movement of a convection cell B. even heating of the earth at all places
Question:a line has a slope of -4 and passes through the point (-1,-4).What is it’s equation in slope intercept form
if the amount of white sugar were increased by a factor of 2 1/2, in cups how much white sugar would there beA. 2 1/2B. 2 3/5C. 1 2/3D. 1 3/5
Unlike photosynthesis, cellular respiration
Which graph represents f(x)=−2x4 ?
What is the main function of the CPU? A. It tells the other computer components how to carry out each task. B. It links the processor, memory, and audio and vid
music question down below
Bill Gates, Microsoft, is not an entrepreneur True or False
"The bold effort the present bank had made to control government (Second National Bank of the U.S.), the distress it has wantonly produced...are but premonition