10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

How to write 24.58 form? I got something different is this right or wrong.
Which solution below has the highest concentration of hydroxide ions?a. pH= 3.21b. pH= 7.00c. pH= 7.93d. pH= 12.59e. pH= 9.82
claire thinks that if she draws a parallelogram with 2 congruent sides, it must be a rhombus. Jacob that she would need to draw a parallelogram with at least 3
“Seattle is a rainy place.” This statement refers to _____. A) climate B) weather
10 POINTS PLEASE HELP
Which statement from Montaigne's essay, “Of Cannibals” best reflects how his perspective differed from the common view of European society in his day? Select al
ill give brainliest can someone just check and see if i answered these right.. ¿De dónde es John? - John es de mexicano. ¿De dónde es tu madre? - Mi madre es d
2. Solve the following system by any method. 8x + 9y = –5 –8x – 9y = 5
please help i can't do this. much appreciated!! ​
Simplify 4! A.24 B.10 C.9 D.4