docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

What is a real life word problem for (-7) + (7). Solve problem. Can you help?
help asap! i’ll give brainliest
I need help please this is important
Anyone read Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain?
Hey, I really need help. I'm so scared of failing. (edit: About to turn it in, hoping for the best!)Il ne va pas donner la gomme à l'élève. → Il ne va pas la lu
Explain two different ways to find a new value after an original value is increased by 30%. Please help me.
PLS HELP ITS DUE IN 12 MINUTES What do you think Davis means when he says that “you can’t aim for what you can’t see” in paragraph 4? Do you agree? Can you thi
A man can use a snowblower to move snow in 5 minutes. If he moves it with a shovel, will take 20 minutes. He will use more power with which process?
how old am i??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Problem: Store A has the bat originally priced at $245 and is having a 25% off sale. Store B’s bat has an original price of $166 but is marked up 20%. Which sto