britorres3 britorres3
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Charlie bought 10 pounds of sugar for $6.
How many dollars did he pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2022

Answer:

$0.60 per pound

Step-by-step explanation:

Dollars per pound :

  • No. of dollars / No. of pounds
  • $6 / 10 pounds
  • $0.60 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Only 4 please i need it by tomorrow
Rational or irrational? √2 ... 2.5 ..... 0.4 ..... -4/5 ..... √16
An atom of gold is made up of fewer protons than an atom of oxygen? True or False?
Pls help me guys! This is really hard!
Burns Road Library is so cool — you should totally hang out there! There's a new computer lab and a private lounge (no parents allowed!), plus it's air conditio
need help on essay about loyalty!.
Competition over resources occurs between organismsA. participating in an herbivores relationship B. forming a symbiotic relationship C. attempting to occupy th
Suppose the number of eggs used in exercise 4 is 3 eggs for each batch of 12 muffins,and 48 eggs are used.Howmany batches and howmany muffins will be made
Charles has been assigned several chores around the house he washed the supper dishes every fifth day, he takes out the trash every other day, and he vacuumes t
Give three real-world examples of rectangular prisms. Then give two real-world examples of triangular prisms. Explain how you know the object you chose represe