anthonyguerrero30 anthonyguerrero30
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

Bala bought 314 pounds of rice.
He used 15 of the rice over a week.

Which equation shows how many pounds of rice he used?

Respuesta :

lexie0155
lexie0155 lexie0155
  • 25-05-2022

Answer:

the answer would be [314-15]

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses capital letters correctly? A. My mother said, "An Australian invented the first refrigerator." B. My mother said, "an Australian invented t
What happens to the chromosomes during the second division?
The light bulb in your room is not very bright. You want to use a concave mirror to direct its illumination into a tight, parallel beam of light for reading. Th
how much time of education does it take to be a mechanical engineer
a skateboard company is putting together boards and wheels to make skateboards. the company has a box of 36 boards. they need 4 times as many wheels as boards.w
Mr. Borg My Answers Leaderboard Play View Dashboard Back to Edmodo 15 Which predator is typically found in Central Africa (but occasionally at geocode 34.043021
write the quadratic equation y=x squared -6x+7 in vertex form
what is the unit rate for $32.05 for 15 gallons
What are the functions of the male reproductive system? production of semen and urine production of gametes and hormones production of progesterone and estro
Which of the following led to increased tension between the United States and Japan in 1937? A.the Nanjing Massacre B.Roosevelt’s Four Freedoms speech C.Japan’s