edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

The unit tells us that good things come in threes–reality, resolution, reflection. This means reality, resolution, and reflection provide a method for assessing
the sum it two numbers is 82.5. Their difference is 12.9. what are the numbers
indigenous knowledge systems and how they can help with climate change​
The Underground Railroad by Shaaron Cosner Question: Micah found a lot of information in this book. What are two reasons the book gives that support Micah’s poi
What were three advantages the North had in the Civil War
Select the correct answer. how would you write 6 × 6 × 6 × 6 as an exponential expression? a. 6 × 4 b. 6 > 4 c. 6^4
two stages Commonwealth Caribbean countries have gone through in efforts to achieve unity
Which aspect of the statues of the jamb figures of the Royal Portal show the first returning traces of classical naturalism
Eric wants to create a scale drawing of a house. The scale drawing needs to fit on a piece of paper that is 6 inches wide. The drawing itself must be ate least
Help me please with this Civics thing