j805367 j805367
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

2) A 6-pack of energy drinks costs $3.00. The unit rate is $
Your answer

Respuesta :

rey5648 rey5648
  • 26-05-2022
6/3.00 = 2
Dive the energy drinks by $3 so the unit price for each one is $2
Answer Link
Sidharth999
Sidharth999 Sidharth999
  • 26-05-2022
Answer: $0.5

Step-by-Step Explanation:

6-pack cost = $3
Unit Rate = ?

Therefore,
= 3/6
= 1/2
= 0.5

Unit Rate = $0.5
Answer Link

Otras preguntas

¡Inténtalo! Escribe el pronombre de objeto directo o indirecto que flats rn cars oración.
Which way does heat flow?
WHAT IS AN ALKANE WHAT IS AN ALKENE
when a ladder is rested against a tree, the foot of the ladder is 1 m from the base of the tree and forms an angle of 64° with the group. How far up the tree do
Given a=-3,b=4 and c=-5, evaluate a-b-c A.-12 B.-6 C-2
Show that the points (6,1), (5,6), (-4,3), (-3,2) are the vertices of a parallelogram
What is the significance of D-Day, and the fall of Berlin to victory in the European theater?
what is the study of numbers and measurement of things and of time
what is the main task of the legislative brach
How do you report some one on this?