hsgehehehheheh hsgehehehheheh
  • 24-08-2022
  • Mathematics
contestada

A company orders 12 boxed lunches from a deli for $107.40. If each boxed lunch costs the same amount, how much do 25 boxed lunches cost?

Respuesta :

eshaljavedmalik6 eshaljavedmalik6
  • 24-08-2022

Answer:

$223.75

Step-by-step explanation:

107.40 ÷ 12 = $8.95

1 box = $8.95

8.95 × 25 = $223.75

Answer Link

Otras preguntas

Exercise1. If we multiply by three the numerator of a fraction and add 12 to the denominator, the value of the fraction is three quarters, and if the numerator
6. The Erie Canal connected Albany on the Hudson with
A certain been plant grows 15% in height each day. Today after 10 days it is 27 inches tall. How tall was it yesterday?
“Every segment of our population has a right to expect from . . . government a fair deal.”
4m-5t=-22 5m+6t=-3 Solve by Elimination
2x squared + 9x=-5 i need to solve for x
Calculate the discriminant. x2 – x – 2 = 0
When the sum of a number plus 3 is squared it is 11 more than the sum of the number plus 2 when squared.
--+--+--+--+-- =30.Solve the puzzle with the --+--+--+--+-- =30.Solve the puzzle with the numbers(1,3,5,7,9,11,13,15).Numbers can be repeated.Only addition ope
How do you write 7.8 x 10squared in standard form