eliannap623 eliannap623
  • 24-10-2022
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers cost 42.88 Jacob purchased a 1/4 pound how much did he pay for the crackers?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-10-2022

Answer:

10.72

Step-by-step explanation:

The price per pound is 42.88

We are getting 1/4 pound.

Multiply 42.88 by 1/4

42.88 * 1/4 =10.72

Answer Link
hacker6e5 hacker6e5
  • 24-10-2022

Answer:

So you know that a pound of rice crackers cost $42.88. You also know that Matthew bought 1/4 or 25% or 0.25 of a pound. This means that by 42.88 divided 4 will equal the answer.

42.88 ÷ 4 = 10.72

Therefore, Matthew paid or $10.72 for 1/4 pound of rice crackers.

Answer Link

Otras preguntas

Slope = 3/4 and y intercept of 1
i need help with this pls
I need help figuring out which is true and which is false. You can just order them 1-5 and say which ones or true and which are false. I’ll mark you brainiest i
pls help I will give brainliest
please help me please will give brainliest to ​
How many solutions does this equation have? 6x + 2 = x + 2
Directions. Answer the following questions fully. 10. What is Mrs. Logan's solution to the problem with the books 11 Whi
Find the value of X in the triangle shown.
Find the equation of the line that passes through point a and b
Evaluate the function expression 5•f(1)+5•g(9)=​