ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

How and Why were Roman/Greek Gods different to Egyptian Gods?
does a trapezoid have exactly one pair of congruent sides sometimes, always, never
If there are no apples on the bush and one skis off onto the earth how many fruits are left to be drinken by the humans?
how could chemical place my life or the life of others in jeopardy
How do we do this problem 3(b3-5)
Sara cut off 1/8 of a 48-inch piece of ribbon. Jane cut off 1/9 of a 36-inch piece of ribbon. They compared their cut pieces. Whose piece is longer? How much lo
the smaller of two numbers is 2 less than 1/3 the larger. this sum of the two numbers is 50. find the value of the numbers
What changes occurred in Japan in the 1920's?
what advances did the early Chinese make?
A cat is being chased by a dog. Both are running in a straight line at constant speeds. The cat has a head start of 3.8 m. The dog is running with a speed of 8