RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
What particles make up the nucleus of an atom?
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26