SumireI699148 SumireI699148
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

This chart shows the cost per pound of different fruits.

This chart shows the cost per pound of different fruits class=

Respuesta :

TarrenO711322 TarrenO711322
  • 25-10-2022

From the given data, the cost per pound of apple, CP=$1.89≈$2.

We have to estimate the cost of n=3.2≈3 pounds(lb) of apple.

The cost of n=3 lb of apple can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} T=CP\times n \\ =2\times3\text{ lb} \\ =6 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the cost of 3. pounds of apples is about $6.048.

Answer Link

Otras preguntas

Purchasing power parity is used to compare the gross domestic product between
5. If circle A. AB=DE B. BC=DE C. CF AE D. BFC = DFC
Help! (Algebra) Identify the property demonstrated by the equation 3(5 + 2) = 15 + 6.
Which of the following is milk an example of? solution. homogenous mixture. colloid. compound.
Which of the cranial nerves is named for the fact that it wanders, that is, innervates structures throughout the thorax and abdomen?
How do you subtract and add integers
In how many ways can 5 different trees be planted in a circle?
in a science class, each student must choose a lab project from a list of 15, write a paper on one of 6 subjects, and give a presentation about one of 8 subject
How old would you be if you graduated in 1997 if you were 18 when you graduated
You are going sledding with your friends, sliding down a snowy hill. Friction can't be ignored. Riding solo on your sled, you have a certain acceleration. Would