PlacidoM607502 PlacidoM607502
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

which plan will result in the prive of feed reaching 12 faster

which plan will result in the prive of feed reaching 12 faster class=

Respuesta :

JarrelU345040 JarrelU345040
  • 25-10-2022

In plan B the price rises by 10%.

Thus the price rise is per week is $0.8

In plan A the price rise per week is $0.1

In plan C the price rise per week is

[tex]\frac{12-8}{8}=\frac{4}{8}=0.5[/tex]

In plan D the price rise per week is $0.25

Considering all the plan the maximum price rise for each week is 0.8.

So the plan that would lead to $12 fastest is plan B.

The answer is plan B.

Answer Link

Otras preguntas

a bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
what is 2/3-1/2? please
Riley has had the same credit card for 10 years. She has $8000 in available credit and usually charges $300 per month. She pays her bills on time and owes $500
During the winter, what type of precipitation would most likely fall in New York, with temperatures averaging 32 F? rain sleet snow drizzle
which of the following is an example of long term climatic change
Joanna wants to buy a car. Her parents loan her $5,000 for 5 years at 5% simple interest. How much will Joanna pay in interest?
Suppose b= 2a-16 and b= a+2. What is the value of a?
The length of a vertebrate's ______ determine its ability to concentrate urine. axons synapses Malpighian tubules nephrons
Name three foods eaten in China, that Americans might find unusual
Christianity was especially attractive to a. the poor. c. merchants. b. the powerful. d. Diocletian.