ZuriyahJ789655 ZuriyahJ789655
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

32 oz for 3.29 or 24 oz for 2.59 find the better buy round to the nearest cent or hundreth.

Respuesta :

ShashvatZ676805 ShashvatZ676805
  • 25-10-2022

Determine the unit price of 32 oz for $3.29.

[tex]\begin{gathered} \frac{3.29}{32}=0.1028 \\ \approx0.10 \end{gathered}[/tex]

Determine the unit price for 24 oz for $2.59.

[tex]\begin{gathered} \frac{2.59}{24}=0.1079 \\ \approx0.11 \end{gathered}[/tex]

The unit price of 32 oz for $3.29 is less. So the better buy round is 32 oz for $3.29.

Answer Link

Otras preguntas

The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 24 students in Mrs. Garcia's homeroom sold 98 magazine subscriptions. Whose homeroom
what countries make up sachel region
the square root of 28 is between what two whole numbers
24 divided by -5 = -4.8. How do you get the .8? I know 5 goes into 20 4 times so the answer is -4.8, but I don't know the step of how to get the .8 without usin
what did hamilton fear would happen if the proposed constitutuion was not adopted
how do humans acquire voltage in their bodies
What is 2538 rounded to the nearest hundred
When is the quotient greater than 1
present progressive tenseThe journalism staff types the yearbook copy, but another companyprint the book.
|-4b-8| |-1-b^2| 2b^3;b=-2