Talisa1004 Talisa1004
  • 24-02-2017
  • Mathematics
contestada

Find the error Julie wrote the rate $108 in 6 weeks as a unit rate determine her mistake and correct it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2017
you just divide $108 by 6 (since you would divide 6 by 6 to get) and the unit rate would end up being $18 per hour.
Answer Link
JessyH18 JessyH18
  • 24-02-2017
a unit rate for this question is asking how much money she earned a week
Answer Link

Otras preguntas

Byron and Kate's dinner cost $18.23. about how much money should they leave for a 15% tip?
A store is offering a $30 mail in rebate on all color printers. Luis is looking at different color printers that range in price from $175 to $260. How much can
Ed spent 8.5% of his savings on lunch, which cost $5.25. How much did he have in savings before lunch?
Is 0.47 equivalent to 0.5
How many pounds does a cheetah eat per day?
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? I like chicken I hate broccoli. A. simple sentence B. compound sentence C
An isobar is a line on a weather map that connects lines of equal __? A)pressure B)height C)temperature D)moisture
as a result of mitosis, each of your body cells? a. changes genetically as you grow and develops. b. contains only the genetic information needed for that type
Which factor contributed to the formation of large corporations during the late 19th century? a) Production could be organized more efficiently on a larger scal
An English class has read the first 384 pages of their novel. If this is 75% of the entire book, how many total pages are in the novel?