christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the Articles of Confederation is true? They established the United States as a protectorate of Great Britain, capable of creating its own
-5|x+3|+3=-17 what’s the answer
Evaluate 3(x-4)+2x-x^2 for x=5
What do we need nitrogen and phosphorus for
What is the Uses of telematics
What is the probability of selecting a brown marble from a jar of marbles? Seven of the marbles are brown, two of the marbles are white, and one of the marble
Please help me :((((
Between 1900 and 2006, total world steel production . In 2006, the United States produced steel than it did in 1900. In 1900, had more steel-producing countrie
what is the is the loss of elevation after 2 1/2 minutes​
Find the​ y-coordinates of the points that are 10 units away from the point left parenthesis 7 comma 6 right parenthesis that have an​ x-coordinate of negative