Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

What is the approximate volume of the cone? Use 3.14 for π. A. 509 cm3 B. 1526 cm3 C. 57 cm3 D. 339 cm3
By establishing schools, the government makes it possible for ?
The largest group of organisms that is capable of interbreeding is ____________. A.)kingdom B.)order C.)genus D.)species
Which statement supports the giant-impact hypothesis of the moon’s formation THe moon lacks a sizable iron core the moon is covered with craters the moons su
Solve, using the substitution method. 5x + 2y = 7 y = x – 7 (7, 0) (3, –4) (0, –7) (–1, –8)
Instructions:Select the correct answer. These are the accounts in ABC Inc.’s trial balance: Inventory: $19,000 Bonds Payable: $14,500 Patents: $220,000 Land: $8
I need answers in less then ten minutes please
What does Academic Integrity mean?
Ben can type 25 words in half a minute. At this rate, how many words can he type in 5 minutes? A student found the unit rate and solved the problem. The studen
Acetic acid ionizes only partially in solution. What type of acid is acetic acid?