CallurBIGcika CallurBIGcika
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

A convenience store sells two brands of orange juice. bran a contains 8 fluld ounces and costs $1.28. brand b contains 12 fluld ounces and costs $1.68. what is the difference in cost, in dollars, per fluid ounce between the two brands of juice?

Respuesta :

doge2098
doge2098 doge2098
  • 24-04-2017
the 12 fluid ounces is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

why would a baker of hot dog buns package 7 hot dog buns to a package if 8 hot dogs come in a package?
what does a variable allow you to do that you couldn't do before
The total war effort endangered civilians because A.it did not offer legal protection to those who did not participate in the war effort. B.it meant that every
Who would be most likely to analyze a tablet with cuneiform to determine what goods were traded by the merchants of Ur? A. historian B. archaeologist
Select all the items that describe command economies. limited freedom for consumers inefficient use of productive resources usually not much economic growth enc
find the quotient and remainder for 52 devided by 8
If the probability of rain ia 0.87, what is the probability of NO rain? HELP
how to solve 6x+5x-4=2x-8
Where can students obtain a student loan?
How to translate equation into a sentence j 16=35