daishdgGrChanteing daishdgGrChanteing
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

Jonathan goes to the store and buys 3 pencils for $0.28 cents each. write an expression that shows how much jonathan spent

Respuesta :

alexfray555
alexfray555 alexfray555
  • 28-04-2017
Ok so what are your answer choices if have any if no then 3 x .28 there will be your answer. please put as brainliest!:) also if you need an explanation here it is. he goes to the store correct so then he gets 3 pencels for .28 cents each so all you need to do is multiply it by 3 and you get $.84! :)
your welcome.
Answer Link

Otras preguntas

What is three fourths times five sixths
there are 93 calories in a small candy bar.how many calories are there in a half dozen small candy bar?
write a word problem whose solution is -70=70
Name and describe three major stylistic aspects of Baroque music
One reason the united states supported the creation of the united nations was to
Imagine Two Artificial Satellites Orbiting Earth At The Same Distance. One Satellite Has A Greater Mass Than The Other One? Which Of The Following Would Be True
Help PLEASE!What is the Greek term for a small state run by citizens? A. city-state B. megalopolis C. polis D. province
Why is freezing water extremely biologically relevant?
A 25 lb bag of rice costs $29.50. What is the cost of the rice per pound?
dolores and four friends went to a buffet dinner.The total cost was at most $130 including the $20 dollar tip they left.How much did each pay for the buffet? i