kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 23-03-2015
  • Mathematics
contestada

HELP:

Grapes were priced at 3 pounds for $5.28

A. what was the price per pound.

B. how much would 10 pounds of grapes cost.

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 23-03-2015
First, you would divide $5.28 by 3 and get $1.76
Second, you would multiply $1.76 by 10 and get $17.60.
Your answer would be $17.60.
Answer Link

Otras preguntas

inez waters her plants every two days she trim them every 15 days she did both today when will she do both again
all natural numbers are members of which other subsets of real numbers?
A 12-gallon tub has a faucet that lets water in at a rate of 3 gallons per minute, and a drain that lets water out at a rate of 1.5 gallons per minute. If you s
Write your answer as a fraction in simplest form 7/12+8/9
What are the four basic parts found in all cells?
graph this equation 3x+4y=12
Can someone help me on number 9 please?
How do you solve the equation... X-4y=22 2x+5y=-21 using substitution?? Someone PLEASEE help!!
when i double my number and add 8 i get my number + 12 WHAT IS MY NUMBER
where can landforms be found