Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

Why is the kingdom Protista considered a catch all kingdom?
what is 0.000702 in scientific notation.
Find the slope of the line that passes through each pair of points
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
Why are the irish famous for drinking?
what is the solution for this inequality -10x <40
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
Why are the irish famous for drinking?
what is the solution for this inequality -10x <40
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?