Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

16 raised to the second power + X raised to the second power = 30 raised to the second power. QUESTION: What does X equal?
When the sum of a number plus 3 is squared it is 11 more than the sum of the number plus 2 when squared.
A cylinder has a radius of 30 ft and a height of 19 ft. What is the exact surface area of the cylinder?
1. Juan bought a pair of shoes costing P923.00 and a tie costing P275.00. He gave the seller P2, 000.00. How much change did he receive?
2,7,26,101,400 what is the next number
A certain been plant grows 15% in height each day. Today after 10 days it is 27 inches tall. How tall was it yesterday?
A pot is heated on a stove . Which process causes the metal handle of them pot to also become hot?
How much pure alcohol must be added to 400 ml of a 15% solution to make its strength 32%
Submerged basaltic volcanoes that are higher than 1 km are called
Why was the French alarmed after the Belgium government seized the Congo from King Leopold?