Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

Just making sure 1 and 2 are corrcet
5000 ones = how many hundreds?
The most successful automobile of its day was Ford's
Which organelle would let you know that you are looking at a plant cell?
A 2-liter bottle of water has a mass of 2 kilograms. How many grams is that?
What is Odysseus the only man ever to do and survive? a. Sailing past Scylla and Charybdis b. Descending to Hades and safely returning c. Hearing the song o
A cone has a base radius of 7 centimeters and a height of 21 centimeters. What is the volume of the cone? A. 28π cm3 B. 49π cm3 C. 147π cm3 D. 343π cm3
convert 1 pound into newtons
find the domain of the composite function (fog)(x) where f(x) = 6x + 30; g(x) = the square root of x
Plasma membranes contain all of the following except                 A)           phospholipids                 B)            peripheral steroids