aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

how fast does Mars orbit the sun?
Find the distance between the pair of points. Give an exact answer, and where appropriate, an approximation. to three decimal places (-3,-2) and (0,2)
The sum of three numbers is 81. the second number is 4 times the first. the third number is 3 more than the first. what are the three numbers?
To break a chemical bond, energy must be (1) absorbed (2) destroyed (3) produced (4) released
fifty-six out of 128 students went on a trip during vacation. what percent of students went on trips?
What are the differences between American Revolution and Texas Revolution
scale up by a factor of 10, 6in. by 8.5in.
how do you know if an object is moving?
Which two main characteristics describe weather? Choose all answers that are correct. A. gravity B. temperature C. air pressure D. clouds
Ron's factory is currently producing 30 chairs in a day. how many chairs will be produced if production is to be increased by 130%?