badtwinbrown badtwinbrown
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

If four desk lamps cost $120 what is the average cost per lamp?

Respuesta :

CatLover27353
CatLover27353 CatLover27353
  • 22-06-2017
$30 each. Unless that's not the answer you are looking for.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-06-2017
The cost of 1 lamp=x

4x=120$
x=120$/4=30$

Answer:30$
Answer Link

Otras preguntas

For English, I am writing a diamante poem. My nouns are chocolate and lemon, and I've thought of the adjectives but I can't think of the verbs for chocolate. Ca
If f(x) = x²-5x and g(x) = 2x-3, which expression represents the product of these two functions?1) x²-3x-32) 2x³-13x²+15x3) 9x²-15x4) 2x³-15x
What did John Mitchell tell the Senate about Richard Nixon?
What Are the Pros and Cons of Auditory Learning?
what branch of government makes the laws
what is the fraction 117/30 simplified as a mixed fraction
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no
What Is the Connection Between the Digestive System and Urinary System?
Circumference of a circle is 40 π cm. A quarter of the circle represents the developer layer genuine coupe. Calculate the surface compartment.
What Is the Connection Between the Digestive System and Urinary System?