Antonia1 Antonia1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 23-04-2015
First, convert 1 kg to g.

1 kg = 1000 g

So 1000 g = 1.28

Set up a proportion:

1000/1.28 = 250/x

Cross multiply:

1000x = 320

Divide 1000 to both sides:

x = 0.32

So 250g costs £0.32
Answer Link

Otras preguntas

How do you graph the line 2x+5y=20
Find x if f(x) = 2x + 7 and f(x) = -1.
what is a example in the real world of cell wall?
particles of minerals and other rocks that make up a rock are called______
what is 1\4 times 96
I need help on number 5
Quadratic VariationIf f(x) varies directly with x2, and f(x) = 75 when x = 5, find the value of f(4).  A.100  B.50  C.48  D.25Find the constant of variation for
What is most responsible for the uneven heating of the air in the atmosphere?
How are clouds related to the water cycle and storm?
What animal would probibly live closer to Antartica, the cape Buffalo of southern Africa or the wallaby of southern Australia? How do you know?