shaychai
shaychai shaychai
  • 23-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-06-2017

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


Answer Link

Otras preguntas

Mary buys 8 widgets for $40.00. She adds $1.00 in enhancements to each widget and sells them for $9.00 each. What is Mary's estimated gross profit margin?
In early Christian art, mosaics were a popular art form that used small, colored pieces of glass or stone. Which statement best describes most of the early Chri
2700 is how many times greater than 90
Suppose that G(x) = F(x) - 7. Which statement best compares the graph of G(x) with the graph of F(x)?
There are 1,845 seats in auditorium. The auditorium has 15 sections with the same number of seats in each section. How many seats are in each section? Explain
What is the Differentiate between a private or proprietary, religious, nonprofit or voluntary, and govern- ment type of hospital
gramatically correct a agustin no puedo nada de lo que dice
Why doesn’t the Servant kill the child Oedipus as he was ordered to do?
Calculate the mass of water produced when 42 g of propane, c3h8, is burned with 115 g of oxygen
How did the sumerians and other civilizations carry out aspects of the creation mandate?