barbybenan
barbybenan barbybenan
  • 24-06-2017
  • Mathematics
contestada

if rib eye steak costs $8.99 per pound. how much more does 5 3/4 pounds cost than 4 2/5 pounds

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 25-06-2017
The difference in weight
=5 3/4  - 4 2/5
=23/4-22/5
=(23*5-22*4)/20
=27/20 lbs
So difference in cost
=27/20*$8.99
=$12.14
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes what the 13th United States Colored Troops accomplished at the Battle of Nashville
In the pearl what two animals roam the beach looking for food every morning? ​
At the beginning of 2012, Mazzaro Company acquired equipment costing $120,000. It was estimated that this equipment would have a useful life of 6 years and a sa
Where the sidewalk ends: How do the children contribute to the theme of the poem?
Three people dived up a large pizza. If the first person gets half and the second person gets has as much as the first, how much is left for the third person?
Who wrote the Virginia plan?
How have samples of Moon rocks helped scientists understand the history of the Moon?
what is the most significant imitation in this document for a reader trying to decide if the war in vietnam was justified A it does not include many facts or de
Juan used to be a fairly generous individual, but it seemed that whenever he loaned things to people, the were never returned, or they were returned broken. Con
Type an equation for the following pattern