brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly compares the numbers 269,317 and 296,317? A: 269,317 > 296,317 B: 269,317 = 296,317 C: 269,317 < 296,317
the length of a rectangle is 2 inches less than twice its width if the perimeter of the rectangle is 74 inches ,area of the rectangle
Please answer ASAP it’s urgent
The two most important leaders of the great awakening in colonial america were ________.
Which statement about anaerobic exercises is true? A. You should leave at least a day between anaerobic exercises to let muscles rest and heal. B. Anaerobic e
Please help me with this question
Please help.....................................
which is an example of hard power?
Help on this thx for helping if you did
Which statement best describes relations with native Americans in the Middle colonies? Began peaceful, but increased conflict over farmland Peaceful, based on t