takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

A couple years ago, you wanted to obtain a mortgage and prequalified for an interest rate of 3 % , but ultimately you decided to wait to buy until you have save
A child with rhabdomyosarcoma das developed neutropenia and is in isolation with neutropenic precautions. what nursing assessment takes priority for this client
Water is an example of a(n) ________ compound. a) Nonpolar b) Elemental c) Arrhenius d) Ionic e) Amphoteric
PLEASE HELP ME I'M VERY CONFUSED see screenshot, i need help with the area model the most
Which of the points plotted is farther away from (−7, 8), and what is the distance?
How much heat is required to raise the temperature of 20g of iron from 26c to 72.3c
in a short bondpaper, create your own concept map of our lesson in carbohydrates and lipids
Let g(x) =x^{2} x. Find g(-10).
Find the mean of the set of data. 24, 27, 29, 31, 8, 16, 24, 19, 11 Enter the correct answer in the box. Mean: 21
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa