haileighhimes haileighhimes
  • 24-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her life skills class about 2 and 1/2 yards of fabric her total cost was $15 what was the cost per yard

Respuesta :

sweethannahgirl1
sweethannahgirl1 sweethannahgirl1
  • 24-08-2017
I think the answer 6 dollars because if the total cost was $15 each yard will equal 6 so 6×2=12

The half is still left so the half of 6 is 3 then add it to the $12 and get $15
Answer Link

Otras preguntas

Answer all three plzzzzzz
Spain's royals were responsible for guiding in
Propose five ways in which the government can ensure that the help it offer is received only by the people who are in need
determine the valie of x for which v || w if m2 =100 and. m7 =4x+10
Assume that two fair dice are rolled. First compute​ P(F) and then​ P(F|E). Explain why one would expect the probability of F to change as it did when we added
Describe the critical characteristics of information. how are they used in the study of computer security?
Every participant in an experiment has an equal chance of receiving one of the treatments. this is called
Find the values of a, b and z: 7x^-6=a/bx^z
If the prefix re- means “back,” what is the exact meaning of the word repulse?
Se solicita alguien que trabaje con ninos en el campamento. debe poder trabajar cuando se lo pidamos.