kemiolori143
kemiolori143 kemiolori143
  • 24-02-2024
  • Mathematics
contestada

A bought 20 items for #5 each, and sold the items for #6 each, find the cost price and the selling price.​

Respuesta :

rousseljoseph rousseljoseph
  • 24-02-2024
A bought 20 items for 5, therefore giving a cost of 100. A then sells the items for 6 each, 20 times 6 is 120

The cost price is 100 and the selling price is 120
Answer Link

Otras preguntas

many levels of energy does an atom have?​
17. Explain why or why not you might choose to utilize Alternative, Complimentary, and Integrative/or Medicine. Explain how these types of medicine are differen
Which individual below advocated that Democracy would give way to Socialism and Capitalism would change into Communism?
PLEASE HELP 1. what were key problems with the articles of confederation (more than one answer): a. couldn’t coin money b. couldn’t collect taxesc. couldn’t pay
The expression 2(1 + w) is used to calculate the perimeter of a rectangle, where I is length and w is width. If the length is ⅔ unitand the width is ⅓ unit, wha
How to convert 5/15 into a decimal
What is the LCM of 16 and 40 ? 24 and 40 ?
Do you think robots will take millions of jobs when they're put in different positions such as doctors or taxi drivers?
What converts chemical energy into rotational or linear motion?
I NEED THIS TO PASS CAN SOMEONE HELP ME!!!