Alanbukowski Alanbukowski
  • 26-08-2017
  • Mathematics
contestada

Joslyn wants to buy 4 packs of pens for 12$ each and a pack of pencils for 6$ how much money does she need

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 26-08-2017
4*12=48
6*1=6

48+6=54

She would need $54
Answer Link
spookyrevenge
spookyrevenge spookyrevenge
  • 26-08-2017
If one pack of pens costs $12, then 4 packs of pens must cost 12×4 dollars, which is 48

4 packs of pens that cost $12 each is $48 for ONLY the pens.

If she also wants one pack of pencils that costs $6, then take the cost of the pens and add $6

$48+$6 is $54.

Joslyn needs $54 to buy the pens and pencils
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 4x + 3y=0 & 2x + y = -2 using substitution
benito read 14 books in 3 months, which was 35% of the number of books he had signed up to read during the school year .how many books did Benito sign up to rea
Why were bananas and camels so significant in early African history? What do they represent? How did they change the way people lived? Explain
What is square root of 270
Round 38.47 to the one decimal place??
Round 38.47 to the one decimal place??
the original price of a watch was $109.it was on sale for 100.28.what was the discount rate
The sum 9/10 and 1/32 is less than or greater than 1?
What is the simplest form of the product? SqRt 63x^5y^3 • sqRt 14xy8
how to factor 16x²-72xy+81y²