bryanacervantes bryanacervantes
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

a gallon of chocolate milk sells for $3.14. a snack-size bottle of chocolate milk sells for 3 cents per ounce. which is a better buy?

Respuesta :

nayeliquintaniownhzm
nayeliquintaniownhzm nayeliquintaniownhzm
  • 22-09-2017
A snack-size bottle of chocolate milk is better because it cost less.
Answer Link
josesmile2749 josesmile2749
  • 22-09-2017
the gallon becuase there are 128 ounces in a gallon 3 ×128= 384
Answer Link

Otras preguntas

Please help This was a cause of the Great Depression because consumers stopped spending money, worsening the economy and causing more businesses to collapse Une
write a dairy entry about your exprience on the camp​
Question 3 options: A school is preparing a trip for 400 students. The company who is providing the transportation has 10 buses of 50 seats each and 8 buses of
Help with 1 and 2 plz make sure it’s right will mark brainiest
Why did many Jews, Christians, and other non-Muslims convert to Islam in the growing Muslim empire? Help
WILL GIVE BRAINLY!!!! ________________ appeal to the audience’s ability to reason and draw conclusions. a. Emotional appeals b. Selective appeals c. Logical
Write a two column proof of the statement. If 9k - 5 = 7k + 3, then k = 4.
What did the colonists discover in the Boston tea party meeting? What was their immediate response?
Select the equation which represents solving for the variable y. −3x+3y=−21 y=x−7 y=x+7 y=3x−21 y=3x+21
_______ and ________ came face to face at ______ in ______.​