loxrobo385 loxrobo385 22-09-2017 Mathematics contestada Which equation can be used to solve this problem? Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether? A. 6 ÷ 2 × 3 = x B. 6 + 3 × 2 = x C. 6 × 3 ÷ 2 = x D. 6 × 3 + 2 = x