desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

When condensation rates decrease, causing fewer clouds to form, how might humans change their behavior? A.Humans might seek new locations to live. B.Humans
What is the answer to this question
Factor the following quadratic equation. You can use either method presented in the examples (i.e. FOIL or "X"). x^2+x-56=(x+?)(x-?)
What is Hands-Only CPR
A movie theater is located on a map of a city represented by a coordinate plane. The location of the movie theater is at (2, −3). Which map shows the correct lo
For the parent function what effect does a value of k = 10 have on the graph? See Picture Below
Which of the following is an equivalent function to the function below? (1 point) f(x) = 40(1.04)4x
_________________. water route that explorers hoped would flow through North America, connecting the Atlantic and Pacific oceans
How did world war ll play role in the eventual decolonization of Southeast Asia?
Read the sentence and answer the question. In the early years of the space program, astronauts studied three complex subjects rocket engines, flight mechanics,