alexispicou22 alexispicou22
  • 21-08-2015
  • Mathematics
contestada

A book store was selling 5 books for 27.25. Online you could buy 6 books for 32.16. Which place has a lower unit price?

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 21-08-2015
if the book stores sells 5 books for 27.25, then 1 book costs
27.25/5=5.45
the online store sells one book with the price of 
32.16/6=5.36
the online store has  a lower unit price
Answer Link

Otras preguntas

3 less than the square root of a number p
what is the solution 3(2x-6)+4=8x-2(x+1)
.Margaret is treating her best friend to a birthday dinner. Before ordering, Margaret wants to have an idea of the final bill. The order includes one appetizer
please help!! As frequency increases speed: A: Increases B: Decreases C: Stays the same As energy increases temperature A: Increaces B: Decreases C: Stays t
I think we use the FOIL right?
when you multiply a number by 3, it is always divisible by 6. true or false
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth. jelly 18 oz at $1.36 32 oz at $2.03
L is between K and M. Find LM.
What are five (5) things about this career choice that appeals to you? It’s highly recommended that you furnish two to three sentences per point/question.
Bank Reconciliation Statement Favourable ?????​