hzubedioydtms hzubedioydtms
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of carrots cost $11.20.what is the cost of 1 kg of each item?

Respuesta :

Kisaf
Kisaf Kisaf
  • 25-10-2017
Potatoes (kg) Carrots (kg) Cost($)
8 5 28
2 3 11.20

Answer Link

Otras preguntas

write two mixed numbers that have a sum of 3
2v2 -5v +3 = 0 how did I do this?
What is 1/2 of a liter in mL?
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
example of a line that has no slope
a large body of rock or gas that orbits the earther
What might happen to the sea star population after oyster beds are destroyed
What is 3/4 of 16 pennies
What do you call a fraction with her at normal numerator and a denominator as 0 ?
What must sound energy move through to travel from source to receiver?