jason7
jason7 jason7
  • 22-10-2015
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-10-2015
Let's say we're at the store and you want to buy 10 boxes of cookies for a party. Each box of cookies cost 4.89(counting tax), you don't know if you have enough money to buy the cookies with the $65.00 you have with you. You could round the price up to $5.00 and do more simple multiplication. Your total would estimate about $50.00. Now you know you have more than enough money to buy cookies. I hope that makes sense. :)
Answer Link

Otras preguntas

Find the total price including 7percent tax on a $9.79 purchase
the continuous muscular tube of the digestive system is called the
what is a 1/4 of ?/100
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
Please solve equations by completing square
what is 12.2billion divided by 3.8%
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye