lily214 lily214
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

mr.Jensen is buying pencils to sell at his art supply store.His budget is $205.If packs of 100 pencils cost $8. How many packs can he buy?

Respuesta :

Topmadworld
Topmadworld Topmadworld
  • 21-11-2017
Hey there,
1 pack = $8
? packs = $205
$205 / $8 = 25
Mr Jensen can buy 25 packets in maximum.

Hope this helps ^_^

~Top
Answer Link

Otras preguntas

a hot air balloon leaves the ground and ascends at a rate of 6 feet per second for 3 min. then it descends at a rate of 3 feet per second for 2 min. finnally, i
Write an expression represents "the quotient of the sum of x plus 8 and 10
How does electromagnetic affect people in the world ?
A car is moving at a rate of 28 MPH, and the diameter of the wheel is about 2 1/3 feet. A) Find the number of revolutions per minute the wheels are moving B) Fi
who owns micronesia?
What expression is equal to 12m+12n A.12mnB.12m+nC.12m-12nD.12(m+n) explain plz
Explain the difference between b divided by 10 and b divided into 10
The base area of a suitcase is 308 square inches. If the height of the suitcase is 9 inches, what is the volume of the suitcase?
Determine a submarines acceleration if it's initial velocity is 9.0 m/s and it travels 1.54 km in 2 min
600 is 10 times as much as what please help me!!!!